Rusėnų kalba LDK: Algirdas Polesejė ir Ukrainoje

Lietuvos didysis kunigaikštis Algirdas ir Polesės žemės

foto: Algirdas Polese Algirdas pamažu prijungė visą Polesę bei daugumą dabartinių Ukrainos žemių.

Apie 1355 m. iš totorių atėmė Černigovo-Seversko žemes, 1362 m. sutriuškino totorių kariuomenę prie Mėlynųjų Vandenų (Mėlynųjų Vandenų mūšis), prie Lietuvos valstybės prijungė Kijevo kunigaikštystę, o šiek tiek vėliau – Podolę (Podilia) ir Perejaslavlio kunigaikštystę.

Kijeve daliniu kunigaikščiu paskyrė savo sūnų Volodimirą. Daugiau apie Algirdą Ukrainoje...

Algirdo gyvenimo metai 1296-1377, Lietuvos didysis kunigaikštis 1345 — 1377

Algirdas kartu su broliu Kęstučiu sujungė lietuvių žemes ir tęsė kovas, norėdamas išplėsti Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę (LDK). 1345 m. jis tapo Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu, atėmęs valdžią iš brolio Jaunučio.

Nuo tada Algirdas pamažu prijungė daugumą dabartinių Ukrainos žemių. Apie 1355 m. iš totorių atėmė Černigovo-Seversko žemes, 1362 m. sutriuškino totorių kariuomenę prie Mėlynųjų Vandenų (Mėlynųjų Vandenų mūšis), prie Lietuvos valstybės prijungė Kijevo kunigaikštystę, o šiek tiek vėliau – Podolę ir Perejaslavlio kunigaikštystę. Kijeve daliniu kunigaikščiu paskyrė savo sūnų Volodimirą.

Algirdas sėkmingai kovojo dėl Volynės su Lenkijos karaliumi Kazimieru Didžiuoju, kuriam liko tik Belovežas ir Cholmskas. Kunigaikštis Algirdas taip pat prijungė Smolensko kunigaikštystę ir padidino savo įtaką Pskovui ir Novgorodui.

1377 m. prie Lietuvos buvo prijungtos Polesės Bresto, Volodimiro ir Lucko dalys. Surengė kelis žygius į Maskvą (1368 m., 1370 m., 1372 m.) ir padėjo savo broliui Kęstučiui mūšiuose su Vokiečių Kryžiuočių ordinu.

Algirdas sugebėjo prie LDK prijungti visą Polesę - Baltarusijos ir daugumą Ukrainos žemių. Dėl palankaus požiūrio į ukrainiečių kultūrą ir cerkvę į savo pusę patraukė Ukrainos-Rusios žmones ir Ukrainos kunigaikščius, taip pat magnatus, dalyvavusius valstybinėje LDK administracijoje.

Valdyti užimtas Ukrainos žemes Algirdas paskyrė savo giminaičius, kai kur paliko Riurikaičių giminės kunigaikščius. Be to, rusėnų kalba tapo oficialia LDK kalba.

Šaltinis: tarptautinis projektas "Mėlynųjų Vandenų mūšio 650-osios metinės" bwb650.org

Tema: LDK kunigaikštis Algirdas ir Polesė (Polisia)

ЗНАЙТИ ЧИ СКАЧАТЬ ПОДІБНУ ІНФОРМАЦІЮ, ФОТО:



0 comments:

Дописати коментар

 
 
 

Як називають Полісся?

Поліщуки часто кажуть Полісьсе чи Палесьсе, східні слов'яни та казахи звуть Палессе, Полесье. Словаки та норвежці називають Polesie, чехи - Polesí, південні слов'яни - Polissja чи Полесие, Полесия, Полесје. Литовці іменують Polesė. Німці й шведи звуть Polesien, голандці - Polesië, латиши Poļesje, французи - Polésie. Англійці, італійці, іспанці, фіни - Polesia, рідше Polissia. Норвежці та естонці кажуть Polesje, греки Πολεσία, деякі євреї - פּאָלעסיע, вірмени Պոլեսիե, тайці โปเลเซีย, японці ポリーシャ, корейці 폴레시아, ті, кого найбільше звуть 中文, а турки як завжди - Polesiye.

Екскурсійні тури

Праліси Поліського заповідника | Містичне Камінне село | Чернігів незвичайний | Поліська вузькоколійка "Кукушка"

ВАШІ СТАТТІ

Ви живете на Поліссі чи маєте цікаві матеріали з історії поліського краю? ІЦ Полісся шукає регіональних дописувачів: студентів і журналістів, краєзнавців, істориків, усіх, хто бажає опублікувати свої авторські матеріали - новини, розвідки, дослідження. Особливо розшукуються небайдужі автори у містах: Рівне, Чернігів, Малин, Сарни, Ковель, Ніжин. Зголошуйтесь: icpolissya@gmail.com
 
Copyright © 2009-2022 ІЦ Полісся