МАЛИН (Malyn): місто Малин на Поліссі - історія та путівник

Путівник та історія: місто Малин Житомирської області України

foto: Malyn, Malin Поважний Малин - древнє місто князя Мала й один із центрів легендарної Древляні, батьківщина родини славетного дослідника папуасів Миклухи-Маклая.

Сьогодні місто Малин Житомирської області на річці Ірша знамените своєю єдиною в Україні Фабрикою банкнотного паперу Національного банку, де друкуються всі гривні та паспорти України. Більше про місто Малин...

На центральній площі міста, що друкує всі українські гроші й паспорти та вклоняється пам'яті Миклухи-Маклая, стоїть православний собор, який підпорядковуються зарубіжній православній церкві, пожежна частина в приміщенні колишньої синагоги та камінний знак під синьо-жовтим прапором, який ухвалою міськради було піднято над містом ще за радянської влади весною 1990-го року. Це - Малин, один-єдиний на ціле Полісся.

фото м. Малин - центральна площа

Що цікавого подивитися в Малині? 

ТОП-10 визначних принад міста:

1. Найбільша на Поліссі та єдина в Україні "Банкнотка" - підприємство, де друкують папір на гривні, паспорти та інші цінні папери.

2. Мальовнича центральна вулиця Грушевського з тінистими каштанами та єдиним у Європі пам'ятником Миколі Миклусі-Маклаю.

3. Центральний Свято-Покровський собор міста, що не підпорядковується ані Київському, ані Московському патріархатам, але Російській православній церкві зарубежем (РПЦЗ).

4. Велика Соборна площа, на якій серед іншого вміщується "Білий дім" міськради, православний собор та пожежна частина в приміщенні колишньої синагоги.

5. Багатий малинський базар, що працює у середу, п'ятницю, а головне - в суботу та неділю.

6. Захований у дворах, поруйнований ззовні й красивий усередині костьол Св. Анни на вулиці Кривенчука, 6, неподалік Соборної площі, побудований коштом княгині Радзивілл у грецькому стилі.

Пам'ятник жертвам Голодомору в м. Малин


7. Свято-Успенська церква з пам'ятником жертвам Голодомору та княгині Ользі й князю Володимиру на вулиці Огієнка.

8. Малинське море - величезна як для Полісся штучна водойма Малинського водосховища, утворена завдяки греблі на р. Ірша, з міським пляжем при виїзді з міста в напрямку села Потіївка.

9. Великий парк з пам'ятником, курганом слави та алеєю героїв радянського малинського підпілля.

10. Садиба Миклухи-Маклая в урочищі Гамарня на околиці Малина, сьогодні потужний Малинський лісотехнічний коледж, на території якого збереглися рештки парку з 500-річними деревами (відомий як дендропарк Малинського лісотехнічного коледжу) та працює скромний краєзнавчий музей.

Крім того, у Малина можна помилуватися перекатами річки Ірша, вид на які відкривається з мосту за базаром, смачно поїсти та послухати музику в РЦ "Замок володарів", а також відвідати православний храм Св. Димитрія, відбудований коштом меценатів і відомих людей міста, пам'ятний знак жертвам Голокосту і нацистської окупації та автентичну капличку шляхетського роду Гіжицьких [Giżycki]  гербу Гоздава на цвинтарі в Городищах.

Інфраструктура Малина

Населення міста становить близько 25 тис. осіб.

Завдяки передусім паперовій фабриці (ПАТ "Малинська паперова фабрика - Вайдманн" - JSC WEIDMANN MALYN PAPER MILL, що за рахунок швейцарських інвестицій перетворилася на одне з найбільших підприємств целюлозно-паперової промисловості всієї Європи), а також роботі деяких інших підприємств ("Граніт ЛТД", "Юнігран ЛТД", Малинська меблева фабрика, Малинська швейна фабрика "Ельфа", МДЕЗ, "Прожектор" тощо), відносній близькості до Києва тощо малинчани мають суттєво вищі доходи в порівнянні з мешканцями сусідніх поліських містечок.

Фабрика банкнотного паперу в м. Малин

Зокрема, середня зарплата в Малині є найвищою в Житомирській області. Це зумовлює серед іншого й велику популярність малинського базару - селяни сусідніх районів намагаються продавати свою продукцію не на "бідному радомишльському" чи іншому ринку, а саме на "багатому" малинському базарі.

Попри це Малин вирізняє стала історична конкуренція з більшим за розмірами сусіднім містом Коростень, де навчається та працює багато малинчан.

Навіть пам'ятник князю Малу, який вважається патроном міста, зведено лише в Коростені, Малин такого пам'ятника не має, а на його центральній площі досі стоїть Ленін.

Пам'ятник князю Малу в Коростені

На вулиці Грушевського в центрі міста розташований супермаркет "Сільпо", "АТБ", чимало гастрономів, універмаг, оригінальна крамничка "Париж" , кав'ярня "Мищель" з досить вишуканим дизайном і смачною кавою, магазини дитячих товарів.

Міський стадіон "Авангард" є базою місцевого футбольного клубу "Металург".

Місто відоме діяльністю своїх екологічних активістів, зокрема проведенням Еко-фесту, під час якого організовується масове прибирання сміття. Значною активністю вирізняється і робота Малинської районної санітарно-епідеміологічної служби (www.malyn-ses.org.ua).

Надзвичайно розвинута в Малині також районна преса, що має добрі історичні традиції. Лідерами місцевих ЗМІ є незалежний тижневик "Соборна площа" і газета "Малинські новини", що подають доволі якісну й незаангажовану (крім передвиборчого періоду) інформацію, завдяки чому користуються широкою популярністю не лише в Малинському, але й Радомишльському та інших сусідніх районах.

Транспорт у Малині 

Міський транспорт представлено винятково маршрутками, що курсують по всьому місту.

Залізничний вокзал Малина розташовано на околиці міста за мікрорайоном БАМ (маршрутки з центру їздять щодесять хвилин). Прямі поїзди та електрички з Малина ідуть на Київ, Новоград, Коростень, Олевськ, Сарни, Ковель, інші містечка Полісся, а також на Львів, Ужгород та ін.

При цьому прямого залізничного сполучення з обласним центром Житомиром з 2011 року Малин не має.

Автобуси з Малина курсують у напрямку Києва та Житомира, а також на Бердичів, Радомишль, Овруч, Вінницю, село Базар, Чоповичі та ін.

Пам'ятник М. Миклухо-Маклаю в Малині

Як доїхати до Малина?

З Києва на Малин щогодини відправляються маршрутки. Автобуси Київ-Малин курсують від ст. метро "Святошин". Назад автобуси й маршрутки Малин-Київ відправляються з автостанції Малина на вул. Українських повстанців.

Розклад маршруток Малин-Київ: відправлення щогодини. Ціна квитків на автобус Київ-Малин, що ідуть по Варшавській трасі, становить близько 30 гривень, час у дорозі біля 1,5 годин.

Електрички Київ-Малин та Малин-Київ через Святошин ідуть біля 2,5 годин, потяг близько 1,5 годин.

З Житомира на Малин ідуть маршрутки з інтервалом приблизно 40 хв. Автобуси Малин-Житомир та Житомир-Малин курсують з ценрального автовокзалу Житомира через Черняхів, Потіївка.

Ціна квитків на автобуси Малин-Житомир близько 30 грн, час у дорозі 1,5 години.

Пам'ятник жертвам Голокосту та нациської окупації в Малині

Готелі Малина

Готелі в Малині представлено розважальним і бізнес-центром "Замок володарів", що розташований на центральній Соборній площі. Єдиний сучасний готель у Малині, що належить цьому центрові, має оригінальну назву "Україна".

Ресторани та кафе в Малині

Титульні ресторани Малина - це класичний пострадянський ресторан "Ірша" та модерний "Замок володарів" у центрі міста, що має дуже гарну кухню (зокрема українську та японську), інтер'єр та wi-fi, у т.ч. пристойну сцену й звук, літні кабінки.

Культурно-розважальний центр "Замок володарів" у Малині разом із Будинком культури є також і головними концертними майданчиками міста.

Кафе у Малині можна знайти в різних районах, з-поміж них відносно популярне кафе "Малуша" на вул. Гагаріна на шляху від центру міста до "банкнотки". Поруч із базаром збудовано і новий малинський ресторан "Асторія".

Що цікавого подивитися поблизу Малина:

1. Урочище Кип'яче поблизу селища Чоповичі, де є знамените по всьому Центральному Поліссю цілюще джерело, а також православні чоловічий монастир Казанської ікони Божої Матері та жіночий Св. митрополита київського Михаїла Московського патріархату.

2. Підводний музей у кар'єрі озера в с. Гранітне, що невдовзі може стати одним з визначних дайвінг-центрів.

3. Молитовні дома християн-протестантів, яких на Поліссі традиційно називають "штунди". Зокрема, Малин є одним з головних центрів Церкви християн віри євангельської України (ЦХВЄУ), що відомі також як п'ятидесятники.

4. Меморіал Героям битви під Базаром 1921 р.

5. Щебеневі кар'єрі, що популярні поміж альпіністами-аматорами, на Щебзаводі.

6. Малинська станція PS-45 Міжнародної системи сейсмічного моніторингу під егідою ООН.

Центральна вулиця Грушевського

ІСТОРІЯ МАЛИНА

Вперше Малин згадується в історичних джерелах 891 року. Назва міста традиційно пов'язується з іменем князя Мала (Ніскиня) - володаря Древляні.

Після завоювання Древляні князем Русі Олегом Віщим на древлянських землях 945 року вибухає відоме за "Повістю врем'яних літ" повстання проти князя київського Ігоря.

Древляни вбивають князя Ігоря, що спричинює наступного року каральний похід на Древлянь війська його вдови княгині Ольги. В ході війни древлянські війська розбито, їхню столицю Іскоростень (сучасний Коростень) та місто Малин зруйновано, древлянські землі остаточно приєднуються до Русі.

Монголо-татарська навала зумовлює їхній подальший занепад, однак після входження Центрального Полісся до складу Великого князівства Литовського Малин відроджується й фігурує в літописах 1445 року під час правління литовського князя Казимира Ягеллончика [Kazimieras Jogailaitis].

Малиньский маєток належить руському шляхетському родові Немиричів гербу Кламри, з середини 16 ст. - руському роду Єльців гербу Леліва.

Капличка роду Гіжицьких

Після Люблинської унії входить до складу Республіки Обох Народів, під час повстання Хмельницького місто зазнає руйнації, маєток Єльців спалено, Малин віднесено до складу козацького Київського полку.

Під час Коліївщини 1768 року довкола Малина активно діє гайдамацький загін Бондаренка.

На початку 18 століття Малин дістає Магдебурзьке право, після поділу Речі Посполитої входить до складу Російської імперії, з 1797 р. як містечко Радомишльського повіту Київської губернії.

Наприкінці 18 століття, коли в місті проживає близько 400 осіб, Малинський маєток переходить у власність княгині Цецилії роду Радзивілл [Radvilos, Radziwiłłowie], яка будує малинський костел Святої Анни.

1824 року в Київському Верховному суді розглядається справа про непокору групи з 20 малинських селян княгині Радзивілл, що закінчується ухвалою про їхнє засудження. Активна діяльність княгині Цецилії Радзивілл [Cecylia Radziwiłł], зокрема будівництво першого в Малині костела, до того ж в оригінальному класично-грецькому стилі, щедра пожертва на спорудження храму в Радомишлі, викликає незадоволення поміж деякими представниками єврейської громади та православного духовенства, які тривалий час поширюють містом різноманітні чутки про її страшні злодійства в темних підземеллях храму.

На середину 19 століття в Малині налічується близько тисячі мешканців, діє залізоливарний завод та два млини, проводиться щорічний ярмарок. Пізніше починає працювати шкіряний та винокурний завод, а 1873 року в місті засновується його найбільша гордість - паперова фабрика, що належить "Товариству Малинської паперової фабрики", створеному радомишльським купцем, підданим Австро-Угорщини на ім'я Алоїзій Себер.

Малин у 19 столітті

Уже за кілька років Малинська паперова фабрика під керівництвом Алоїзія Себера починає випускати різноманітну продукцію, серед якої особливу популярність набуває папіросний папір. Як зазначає в своєму дослідженні "Развитие промышленности на Украине" А. Нестеренко, вироби Малинської паперової фабрики здобувають нагороди на профільних виставках в Австрії, Бельгії та Росії.

Сировина для Малинської "папірки" видобувається по всьому Поліссі, де не бракує осики. Підприємство бурхливо розвивається й навіть провадить піар-компанії в центральній імперській пресі.

На кінець 19 ст. в Малині проживає майже 3000 мешканців, з-поміж яких найбільше євреїв та українців, а також поляки, росіяни, німці, чехи, діють 3 синагоги, православна церква та католицький костьол.

У цей час маєток поблизу міста, в урочищі Гамарня, купує дворянка Катерина Миклухо з козацького роду Миклух, мати всесвітньо відомого етнографа на ім'я Микола Миклухо-Маклай. Видатний мандрівник і дослідник папуасів Папуа-Нової Гвінеї (сьогодні Берег Миклухи-Маклая) неодноразово приїздить до Малина і сьогодні мешканці міста дуже пишаються цим фактом - саме в Малині стоїть єдиний пам'ятник ученому.

Photo: Nicholas Miklouho-Maclay

Малин у ХХ-ХХІ столітті

На початку 20 ст. в Малині прокладається залізниця, розвивається промисловість, діє одна з кількох на все Полісся школ для глухонімих дітей.

Після проголошення УНР у Малині неодноразово змінюється влада, місто часто переходить із рук у руки. Радянські війська остаточно захоплюють Малин у квітні 1920 року.

У роки Голодомору Малин зазнає великих людських втрат, нагадуванням про що служить пам'ятник жертвам Голодомору, встановлений у місті в районі вокзалу.

Під час ІІ Світової війни в Малині гине понад 6000 осіб, зокрема фашиська влада знищує рештки єврейського населення міста. В лісах активно діють червоні та українські партизани (комуністичне підпілля Тараскіна та Сосніної, Олевська республіка, УПА-Північ).

Напередодні свого відступу радянські урядники спалюють Малинську паперову фабрику, однак одразу після війни активно її відбудовують та розвивають у місті іншу промисловість.

Малин - 90 км від Чорнобиля...


1986 року Малин зазнає потужного радіаційного удару внаслідок Чорнобильської катастрофи. Проте за вказівкою комуністичної адміністрації 1 травня учні малинських шкіл, включно з першочками, залишаються в місті й виводяться на демонстрацію з нагоди травневих свят.

До сьогодні поруч із Меморіалом жертвам Чорнобиля в Малині, що офіційно визнаний постраждалим від аварії на ЧАЕС, висить старий дорожній знак, який нагадує, що звідси до Чорнобиля лише 90 кілометрів...

Докладніше про історію Малина можна прочитати у виданні доктора історичних наук, колишнього міського Голови Володимира Студінського "Малин. Малий енциклопедичний словник" (2011 рік).

У 2022 році під час війни з Росією Малин серйозно постраждав від ракетних ударів загарбників, зокрема знищено було будівлю військомату на центральній площі міста.

Карта Малина

Мапа центру м. Малин подає загальну схему його головних вулиць і площ. Див. також повномаштабну нову карту Малина.

Карта центру Малина

Використано фотоматеріали cайту Malin-zh.io.ua, Malin.at.ua, Malin.co.ua, http://nika_studio.io.ua


:: Чтобы получить информацию по-русски, ищите – город Малин Житомирской области Украины: путеводитель, достопримечательности, гостиницы Малина, карта, история г. Малин.
:: To get more information in English please ask or google for – Malyn (Malin) town in Zhytomyr oblast of Ukraine, city guide to Malin, Malyn hotels, map, PS-45 Malyn station, touristic sites.
:: Jeigu norite gauti informaciją lietuvių kalba, prašom kreiptis arba ieškokite Internete – Malinas (Malynas) miestas, Žitomiro srityje Ukrainoje, Malino viešbučiai, restoranai, kaip pasiekti Maliną.
:: Каб атрымаць інфармацыю па-беларуску, шукайце - горад Малін Жытомірскай вобласці Украіны: даведнік, славутасці, гасцініцы Маліна, гісторыя г. Малін.
:: Aby dowiedzieć się więcej w języku polskim zapytaj lub szukaj w internecie na temat – Malin (Małyn) miasto na Ukrainie w obwodzie żytomierskim, atrakcje turystyczne Malina, mapa, hotel, infrastruktura turystyczna.


Тема: місто Малин Житомирської області, фото, путівник, історія Малина

ЗНАЙТИ ЧИ СКАЧАТЬ ПОДІБНУ ІНФОРМАЦІЮ, ФОТО:7 comments:

Анонім сказав...

Дуже гарно місто Малин !!!

Анонім сказав...

мисто малин :))))))

Анонім сказав...

Горджуся нашим містом! А на фото ніби-то "банкнотки"-новий офіс паперової фабрики,ось! І базар по вівторках НЕ працює...

Анонім сказав...

мені цікаво,коли автор цих рядків останній раз був у "пострадянському" ресторані "Ірша"?Мабуть,ще за радянських років.

Анонім сказав...

Ресторан і готель у Малині "Замок володарів" дійсно вражають якістю, гарно зроблені, з душею. Акваріум особливо з рибами.

Анонім сказав...

Пора замінити підпис до фото із зображенням все-таки ПАТ "МАЛИНСЬКА ПАПЕРОВА ФАБРИКА-ВАЙДМАНН", це не "Банкнотка"!!! і вірно написати назву підприємства, не ВАТ СП, а ПАТ!!

Анонім сказав...

самий класний сайт про Малин тут

Дописати коментар

 
 
 

Як називають Полісся?

Поліщуки часто кажуть Полісьсе чи Палесьсе, східні слов'яни та казахи звуть Палессе, Полесье. Словаки та норвежці називають Polesie, чехи - Polesí, південні слов'яни - Polissja чи Полесие, Полесия, Полесје. Литовці іменують Polesė. Німці й шведи звуть Polesien, голандці - Polesië, латиши Poļesje, французи - Polésie. Англійці, італійці, іспанці, фіни - Polesia, рідше Polissia. Норвежці та естонці кажуть Polesje, греки Πολεσία, деякі євреї - פּאָלעסיע, вірмени Պոլեսիե, тайці โปเลเซีย, японці ポリーシャ, корейці 폴레시아, ті, кого найбільше звуть 中文, а турки як завжди - Polesiye.

Екскурсійні тури

Праліси Поліського заповідника | Містичне Камінне село | Чернігів незвичайний | Поліська вузькоколійка "Кукушка"

ВАШІ СТАТТІ

Ви живете на Поліссі чи маєте цікаві матеріали з історії поліського краю? ІЦ Полісся шукає регіональних дописувачів: студентів і журналістів, краєзнавців, істориків, усіх, хто бажає опублікувати свої авторські матеріали - новини, розвідки, дослідження. Особливо розшукуються небайдужі автори у містах: Рівне, Чернігів, Малин, Сарни, Ковель, Ніжин. Зголошуйтесь: icpolissya@gmail.com
 
Copyright © 2009-2022 ІЦ Полісся